OTWARCIE "POCIĄGU DO NIEBA"
19 PAŹDZIERNIKA 2010R.
PL. STRZEGOMSKI WE WROCŁAWIU Wielka Inauguracja "Pociągu do nieba"

Już we wtorek 19 października odbędzie się Wielka Inauguracja największej rzeźby miejskiej w Polsce "Pociąg do nieba". Na tę chwilę artysta Andrzej Jarodzki czekał szesnaście lat. Uroczystość Otwarcia zaplanowana została w dwóch częściach: Uroczystość Otwarcia z udziałem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz część wieczorną - Inaugurację z wielką iluminacją "Pociągu do nieba" i koncertem zespołu All Sounds Allowed.

Uroczystość Otwarcia rozpocznie się o godzinie 12.00 na pl. Strzegomskim we Wrocławiu. Przybędą na nią znamienici goście, m. in. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Przedstawiciele Władz Miejskich, autor rzeźby Andrzej Jarodzki, Mecenas firma Archicom oraz Partnerzy akcji. Uroczystość otworzy pokaz fragmentu pantomimy "Stazione Termini" w reżyserii Marka Oleksego w wykonaniu aktorów Teatru Pantomimy. Po obejrzeniu fragmentu przedpremierowej sztuki głos zostanie przekazany Panu Prezydentowi, Archicomowi, który podjął się realizacji tego przedsięwzięcia oraz Andrzejowi Jarodzkiemu. Prezydentowi Miasta zostanie wręczony lizak kolejowy będący symbolem przekazania rzeźby "Pociąg do nieba" wrocławianom. Całości dopełni efektowny odjazd "Pociągu do nieba" - z tłoków buchnie para, snopy iskier, koła zaczną wydawać rytmiczny stukot. Oprawę muzyczną i efekty dźwiękowe zapewni znany polski saksofonista Piotr Baron.

Dodatkową atrakcją Wielkiej Inauguracji będzie uroczysty powrót parowozu Tkt48-18 do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Lokomotywa będzie przejeżdżała przez Wrocław i będzie ją można oglądać od godz. około 13.00 do 15.00 na Dworcu Głównym. Rewitalizacja starych parowozów to misja Howarda Jonesa, który od 10 lat utrzymuje w Wolsztynie jedyną czynną parowozownię w Europie. Stworzył Wolsztyn Experience, czyli szkołę, w której nauczyć się można obsługi parowozów. Przybywają tam maszyniści z najdalszych stron świata, wśród nich jest wielu pasjonatów, którzy pragną przenieść się w czasie i poczuć zapach pary i dymu. Dzięki Howardowi Jonesowi do Wolsztyna przyjeżdżają tłumy miłośników kolei z Anglii, USA i Francji.

Wieczorna Inauguracja rozpocznie się o godzinie 19.30. Po raz pierwszy zebrana na placu Strzegomskim publiczność będzie miała okazję podziwiać widowisko światło-dźwięk, czyli iluminację pociągu połączoną z efektami pirotechnicznymi oraz buchającą parą. Po tym widowiskowym spektaklu odbędzie się koncert zespołu All Sounds Allowed - Wszystkie dźwięki dozwolone, znanego z industrialnego brzmienia i niecodziennych aranżacji tworzonych na beczkach, piłach, szlifierkach czy wiertarkach. Niejeden słuchający będzie zaskoczony, że muzykę można tworzyć przy pomocy tak niecodziennego instrumentarium.

Serdecznie zapraszamy.WYSTAWA MARZENIA SPEŁNIANE
Monika Stanisławska i Andrzej Jarodzki

Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
w Szklarskiej Porębie,
Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze,
3-20 września 2010 r.
WYSTAWA NA WROCŁAWSKIM RYNKU

Od 30 lipca na wrocławskim Rynku można podziwiać wystawę „Pociąg do nieba inspiruje. Największa rzeźba miejska w Polsce”.
Instalacja, na której jest zaprezentowana wystawa ma 2m wysokości i prawie 300m2 powierzchni.


Wystawa jest dostępna na wrocławskim rynku od 30 lipca do 14 sierpnia przy Pręgierzu. Jej nietypowa i ogromna forma jest nawiązaniem do wielkości i nietuzinkowości samego „Pociągu do nieba”. Labirynt w kształcie spirali umożliwi każdemu widzowi samodzielne wgłębienie się w historię nowej rzeźby we Wrocławiu.

Zapraszamy wrocławian i przyjezdnych gości, miłośników pociągów i chmur, wszystkich, którzy wierzą, ze marzenia się spełniają (zwłaszcza w takim mieście jak WROCŁAW) do wspólnej podróży ku niebu…
Przeczytaj więcej na Facebook'u (kliknij tutaj)